رتبه‌بندی اعتباری
برای نظر دادن اولین باش! رتبه بندی اعتباری پایا فرآیند رتبه بندی

رتبه‌بندی اعتباری ارزیابی احتمال پرداخت به‌موقع بدهی و تعهدات مالی از طریق بررسی و تحلیل جامع انواع اطلاعات در مورد وضعیت اقتصاد کلان، صنعت مربوطه و ناشر و نیز ماهیت اوراق بهادار است که در قالب رتبه اعتباری از پیش تعریف‌شده توسط شرکت رتبه‌بندی اعتباری پایا تخصیص داده می‌شود.
رتبه‌بندی اعتباری را می‌توان به رتبه‌بندی اعتباری ناشر و رتبه‌بندی اعتباری اوراق بهادار طبقه‌بندی نمود. رتبه‌بندی اعتباری ناشر، اظهارنظر شرکت رتبه‌بندی اعتباری پایا در مورد صلاحیت اعتباری کلی ناشر است و بر توانایی و تمایل ناشر در ایفای به‌موقع تعهداتش متمرکز است. رتبه‌بندی اعتباری ناشر برای تعهد مالی خاصی بکار نمی‌رود و ماهیت و شرایط بدهی همانند وثیقه‌ها و ضامنین را در ارزیابی خود موردتوجه قرار نمی‌دهد. رتبه‌بندی اعتباری اوراق بهادار اظهارنظر شرکت رتبه‌بندی اعتباری پایا درباره صلاحیت اعتباری ناشر با توجه به بدهی یا تعهد مالی معین است. در رتبه‌بندی اوراق بهادار مواردی همانند صلاحیت اعتباری سایر ارکان انتشار اوراق، شرایط قرارداد، اولویت اوراق بهادار نسبت به سایر تعهدات در ساختار سرمایه و وضعیت وثایق اوراق بهادار موردتوجه قرار می‌گیرد.
همچنین در طبقه‌بندی دیگر، رتبه‌بندی اعتباری را می‌توان به‌صورت بلندمدت و کوتاه‌مدت بیان نمود. رتبه‌بندی اعتباری بلندمدت کیفیت اعتباری ناشر را بر اساس ویژگی‌های اقتصادی و مالی در سطوح مختلف کلان اقتصادی، صنعت و ناشر ارزیابی می‌کند. رتبه‌بندی اعتباری کوتاه‌مدت توانایی دسترسی ناشر به نقدینگی و منابع مالی، به‌منظور ایفای تعهدات زیر یک‌سال را ارزیابی می‌کند.
مهم‌ترین مزیت دریافت رتبه اعتباری
یکی از ارکان مهم تأمین مالی از طریق انتشار اوراق شرکت‌ها، رکن ضامن می‌باشد. در حال حاضر، با توجه به چالش‌های عدیده بانک‌ها، یافتن رکن ضامن بسیار مشکل شده است. از طرف دیگر، وجود رکن ضامن علاوه بر هزینه‌های مربوطه، منجر به طولانی‌تر شدن فرآیند تأمین مالی می‌گردد. شرکت‌ها می‌توانند با اتکای به شایستگی اعتباری خود از طریق دریافت رتبه اعتباری و بدون نیاز به رکن ضامن اقدام به انتشار اوراق نموده و بدین‌صورت هم فرآیند تأمین مالی را کوتاه‌تر نمایند و هم از هزینه‌های انتشار خود بکاهند. شرکت‌های با رتبه اعتباری بهتر می‌توانند با نرخ بهره پایین‌تر و با شرایط آسان‌تری اقدام به تأمین مالی از طریق انتشار اوراق در بازار نمایند.

 

ProcessRating Paya

Prev Next
برچسب‌ها
نظر دادن

اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات لازم را که با ستاره (*) نشان داده شده وارد کنید. کد HTML مجاز نیست